Misafir Kalemler

Faruk Akın - Horon ve Karşılama

Bilindiği üzere halk oyunları ülkemizin doğusunda elele ve omuz omuza çok kişiyle oynanır. Doğu ve güneydoğu halayı, Erzurum barı, Rize tulumu ve Trabzon horon havaları bunlara birer örnektir. Doğudan batıya doğru gelindiğinde halk oyunları karşılıklı 2 kişi tarafından temas olmadan oynanır. Giresun karşılaması ve diğer karşılamalar, Ankara misketi ve diğer misket havaları, kaşık havaları ve daha pek çok oyunlar bunlara birer örnektir (Giresun karşılamasının Ankara misketine göre çok daha hareketli ve ritmik olmasının nedeni tabiki Karadeniz şehri olmasının bir özelliği).
Iğdır ve Kafkasya yöresindeki Azeri oyunlarıda temas olmadan oynanır. Kadın ön planda ve sürekli onu arkasında takip eden erkek olmak üzere iki kişi ile oynanır. Şeyh Şamil ve benzeri oyunları ise sadece tek kişi oynar ve diğerleri el çırparak ona eşlik eder, sonra bir başkası oynar ama gurup teması olmaz.
Egelilerde kendi oyunları olan zeybeği tek başına oynama eğilimindedir ve oynarken yanıma kimse yaklaşmasın ben tek başıma yeterim ifadesi yüzlerinden okunur. Trakyada da karşılama türü oyunlar dikkat çeker.


Yunanistanda ise oyunların yine çok kişiyle elele ve omuz omuza oynandığını görürüz. Sirtakide buna çok iyi bir örnektir.


SONUÇ: Halk oyunlarının ortaya çıkışları çok önceki tarihlere dayanmakta olup il ve bölgelerimizin yaşam biçimlerini yansıtır. Günümüzde oynanan bu oyunlar Osmanlı İmparatorluğu dönemindede oynanıyordu. Osmanlı İmparatorluğu döneminde elele ve omuz omuza halk oyunu oynayanlar kendilerini azınlık gördüklerinden dolayı dayanışma içerisinde oynama ihtiyacı hissetmiş olabilirlermi?


NOT: Bilindiği üzere yakın bir zaman önce icat edilen ve temas olmadan oynanan Trabzon Kolbastısı, alternatif bir karşılama havası olup Bulancak Kolbastısı olan “Dere Boyu Kavakların” ritmik bir versiyonudur. Trabzonun tarihi kültürü ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Bu Yazı 660 defa okunmuştur..---------------------- Yorumlar ----------------------

Yorum eklemek için aşağıdaki formu doldurun..

Adınız  :

Şehir  :

Yorumunuz  :