İsiliğe Ne İyi Gelir?

Ter bezlerinin tıkanması sonucunda oluşan isilik rahatsızlığı daha çok yaz aylarında sıcak havaların etkisi ile karşımıza çıkmaktadır.

Haberi Paylas: Facebook'a Gönder  Google Favorilerime Ekle  Twitter'a Gönder
Kategori  Kategori : Sağlık
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1875
Tarih  Tarih : 03 Şubat 2018 19:57

Vücutta küçük kabarcıklar şeklinde görülür. Gözeneklerin tıkanmasına bağlı olarak deride meydana gelen dökülerdir de diyebiliriz. İsilik daha çok çocuklarda hatta yeni doğan bebeklerde görülen bir hastalıktır. İki şekilde karşılaşmak muhtemeldir. Birincisinde küçük su baloncukları oluşurken diğer isilik çeşitinde ise su toplayan kırmızı benekler oluşmaktadır. İsilikte kişilerin yaşadığın en büyük problem ise aşırı kaşıntı veren bir hastalık olmasıdır.

İsilik daha çok kol, göbek, göğüs bölgelerinde görülür. Özellikle giydiğimiz iç çamaşırlarının sıkı lastiklerinin altlarında meydana gelmektedir. Bunların yanında alın, göz kapakları, burun, dizler gibi vücut bölgelerinde de oluşabilmektedir. Bebeklerin daha çok popo kısımlarında görürüz. İsiliğe ne iyi gelir?

Ter bezlerimiz tıkandığı zaman ter salgısı derinin altında hapsolarak dışarı çıkamaz. Bu durum isilik hastalığının oluşmasının asıl nedeni olarak gösterilir. Bebeklerin kalın kıyafetler giydirilmesi aynı zamanda sıkı giysiler giymek, fazla miktarda nemlendirici kullanmak, kullandığımız sabun gibi maddelerin kalıntıları da isilik yapmaktadır. Çok fazla terleyen kişiler daha az terleyen kişilere göre bu konuda şansızdırlar. Genelde tehlikeli bir durum olmamakla birlikte fazla kaşıntı sonucunda eğer baloncuklar koparılırsa enfeksiyon kapma riski oluşabilmektedir. Bulaşıcı bir rahatsızlık değildir.• İsilik tedavisinde kullanacağınız yulaf ezmesi cildinizin temizlenmesine yardımcı olarak iltihapların giderilmesini sağlayacaktır. Yulaf ezmesini isilik oluşan bölgelere yavaşça uygulayabilirsiniz. Bunun yerine banyo suyuna da karıştırabilirsiniz.

• Bakteri ve enfeksiyonlara karşı bire bir olan aloe vera kızarıklıkların hafifletilmesini sağlarak iltihapların giderilmesinde etkili olacaktır. Keseceğiniz aloe vera yapraklarında çıkan jeli direk olarak isilik oluşan bölgelere sürebilirsiniz. Aynı zamanda cildinizin daha nemlendiğini de yumuşadığını da farkedeceksiniz.

• Antibakteriyel maddeler içermesi yönünden zengin olan karbonat deri döküntüleri ve isilik tedavisinde çok sık kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca oluşabilecek enfeksiyon risklerinin de önüne geçer. Bir miktar karbonatın içerisine hamur kıvamına gelinceye kadar su ekleyiniz. Oluşan karışımı isilik bölgelerinize ovarak uygulayınız.

• İsilik lezyonlarının azaltılması ve kaşıntıların giderilmesinde çiğ patates kullabilirsiniz. Çiğ patatesi dilimleyerek direk vücut bölgelerinize uygulayabilir ya da ezdikten sonra sürerek de kullanabilirsiniz.

• Eski zamanlardan beri isilik tedavilerinde zencefil kullanılmaktadır. Zencefilin ciltte oluşan kaşıntıları ve aynı zamanda batmaları giderdiği gözlemlenmiştir. Su içerisinde kaynattığınız zencefil dilimlerini süzerek suyun soğumasını bekleyiniz. Daha sonra temiz bir bez ya da pamuk yardımı ile elde edilen suyu vücudunuza sürünüz. Kısa süre sonra büyük bir rahatlama hissedeceksiniz.

• Limon içerisinde bulunan antioksidanlar isilik tedavisinde kısa sürede iyileşme sağlayacak bir yöntemdir. Sıkacağınız taze limonun içerisine bir miktar da su ilave ediniz. Daha sonra oluşan bu karışımı içerek tüketiniz. Gün içerisinde 2-3 kere uygulayabilirsiniz.

• Cilt bakımlarında da çok sık kullanılan balın anti-bakteriyel etkileri isiliğin giderilmesinde de bizlere yardımcı olmaktadır. Balı etkilenen bölgeler üzerine direk olarak uygulayabilirsiniz. 10-15 dakika kadar uyguladıktan sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

• İsilikte oluşan yanma şikayetleriniz için salatalık dilimlerinden faydalanabilirsiniz.

• Talk pudra kullanmak isilik tedavinizi hızlandıracak yöntemler arasındadır. Cildin tahriş olmasını, kızarıklıkların hafiflemesini ve aynı zamanda kaşıntıların giderilmesini sağlar. duştan çıktıktan sonra iyice kurulanarak pudrayı vücut bölgelerinize uygulayabilirsiniz.

Haberi Paylaş: Facebook'a Gönder  Google Favorilerime Ekle  Twitter'a Gönder
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Sağlık

En Çok Okunan Haberler

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi