Bu Bayram İkramımız Yerel Ürünler Olsun

Bu bayram ikramınız, fındık, fındık ezmesi, ceviz, pestil-köme ve yöresel ürünler olsun.

Haberi Paylas: Facebook'a Gönder  Google Favorilerime Ekle  Twitter'a Gönder
Kategori  Kategori : Ekonomi
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 668
Tarih  Tarih : 23 Haziran 2017 16:04

Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar; bayramlarda ve özel günlerde misafirlere şeker yerine Giresun’un yerli ve marka ürünleri olan her derde deva fındık, fındık helvası, fındık ezmesi, ceviz ve pestil-köme ikram edilmesini istedi.

Bu sektörde üretim yapan firmaların Giresun’a önemli katkılar sağladığını belirten Toygar, Giresun halkının bu yerli ürünleri şehre ve evlerine gelen misafirlere ikram ederek hem daha iyi tanıtacağını, hem de firmaların ekonomik açıdan büyümelerine ve ulusal anlamda tanınmış marka firmalar haline gelebilmelerine de katkıda bulunulacağını söyledi.

EN GÜZEL ENERJİ KAYNAĞI
Fındık helvası, ezmesi, ceviz, pestil, köme ve çeşitleri yapılan ürünlerin şeker tatlandırıcılarla yapılan şekerleme ve çikolata gibi ürünlerden daha sağlıklı ve doğal içerikli olduğunu belirten Sadi Toygar; “Fındık, fındık ezmesi, ceviz, pestil, köme ve bu ürünlerle yapılan tatlıların yenilebilir en güzel enerji kaynağı. Yerli ürünlerimizi ilk olarak kendimizin tüketmesi gerekiyor.

Yüksek enerji ve zengin besin öğeleri içermesi nedeniyle her derde deva fındığın ve ceviz’in değeri ile yine şifa kaynağı olan pestil-köme ürünleri Giresun’a artı değer katacaktır. Yerli ürünlerimizi kendimiz tüketerek gelen misafirlerimize ikram etmeli veya gittiğimiz yerlere hediye olarak götürerek daha çok tanınmasını ve tercih edilen bir ticari ürün haline gelmesine katkı sağlamamız gerekir” dedi.

Haber: Giresun Medya Platformu

Haberi Paylaş: Facebook'a Gönder  Google Favorilerime Ekle  Twitter'a Gönder
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Ekonomi

En Çok Okunan Haberler

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi