Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tirebolu (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 GÖRELE SES FORUM // GİRESUN - GÖRELE | GİRESUN | Tirebolu
Mesaj icon Konu: Tirebolu Bilgileri... Buraya TIKLAYIN Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
goreleses
Yönetici
Yönetici


Kayıt Tarihi: 01-Ocak-2006
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 690
Alıntı goreleses Cevaplabullet Konu: Tirebolu Bilgileri... Buraya TIKLAYIN
    Gönderim Zamanı: 09-Ocak-2008 Saat 19:02
Karadeniz sahilinde bir inci gibi duran yapısıyla Tirebolu bölgeye ayrı bir güzellik sunmaktadır. Yerleşimi oldukça eski tarihlere dayanır. Nüfusu 38692 olan ilçe Giresun il merkezine 45 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Doğa turizmi yönünden büyük bir potansiyele sahip olan ilçede kumsal sahiller bulunmaktadır. Devam eden altyapı çalışmaları tamamlandığında ilçe; yayla turizmi, sağlık turizmi ve gençlik turizmi yönünden aranılan bir cennet haline gelecektir. Bedrama Kalesi, Saint Jean Kalesi (Merkez Kale) önemli tarihi yapıların başında gelmektedir.
Bedrama Kalesi sahilden 15 km. içeride Harşıt Çayının doğusundadır. Saint Jean Kalesi ilçenin merkezinde şirin bir yarımada üzerinde bulunmakta, halen mesire yeri olarak kullanılmaktadır.
Yeniköy Camii, Kazım Karabekir İlköğretim Okulu, Hamam Mahallesindeki 19.Y.Y.'dan kalma Şapel Kilisesi, aynı mahalledeki Selimağa Çeşmesi, ayrıca Hasan Kırlan Çeşmesi, Çatal Çeşme, Zaim Mustafa Ağa çeşmesi, Çarşı Camii, Çarşı, Yeniköy ve Hamam Mahallelerinde yer alan tarihi konaklar önemli kültürel yapılardır.
Dokuzkonak köyündeki Şaban Kalesi, Karaahmetli Köyündeki Çimenbaba yatırı, Kovanpınar köyündeki çeşme, camii ve kilise; Özlü Köyündeki manastır kalıntıları dikkat çekmektedir.

Tirebolu Kalesi
Tirebolu İlçe merkezinde bulunan Kale, denize doğru uzanan bir yarımada üzerinde yeralmaktadır. Deniz içersindeki tabi bir kaya üzerine kurulan kalenin kesin tarihi bilinmemekle beraber muhtemelen M.Ö.15. yüzyılda yapıldığı zannedilmektedir. Güneyden oldukça dik bir merdivenden çıkılan kalenin kesme taş çerçeveli, tek kanatlı ahşap bir kapısı mevcuttur. Kaleye tek giriş kapısı burdandır. Kalenin etrafı düzgün olmayan taşlarla örülmüş sur duvarlarıyla çevrilidir. Duvarlar yer yer yıkılmıştır. Sur duvarlarını dışardan aralıklarla yapılmış payanda kuleleri desteklemektedir. Kale içersinde bazı binalara ait temeller mevcuttur. Bunların başında güney duvarı içersine oyularak yapılmış bir mescit mihrabı ve bu mescite ait duvar temelleri. Bunun hemen yapında yine bazı yapılara ait duvar temelleri de vardır.Kalenin batı tarafında ikinci bir kule gibi yükselen ayrı bir kısım daha vardır. Kalede en çok tahrip olan yerlerden biri de burasıdır. Kale son zamanlarda Kültür Bakanlığınca onarılmaktadır ve çalışmalar halen devam etmektedir.

KAYNAK : GİRESUN VALİLİĞİ WEB


Web Siteleri:
http://www.tirebolu.4t.com

http://www.tirebolu-bld.gov.tr
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide