Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Espiye (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 GÖRELE SES FORUM // GİRESUN - GÖRELE | GİRESUN | Espiye
Mesaj icon Konu: Espiye Bilgileri... Buraya TIKLAYIN Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
goreleses
Yönetici
Yönetici


Kayıt Tarihi: 01-Ocak-2006
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 690
Alıntı goreleses Cevaplabullet Konu: Espiye Bilgileri... Buraya TIKLAYIN
    Gönderim Zamanı: 09-Ocak-2008 Saat 18:58
Yüzölçümü 230 km2 olan ilçe Keşap, Tirebolu, Güce ve Yağlıdere ilçeleri arasında sahil boyunca uzanmaktadır.Giresun il merkezine olan uzaklığı 33 km.'dir. Nüfusu 28595'tir.
İlçede I.derecede Arkeolojik Sit Alanı olarak ilan edilen Andoz Kalesi, ilçeye ayrı bir güzellik katmaktadır. Espiye Merkez Camii, Şahinyuva köyündeki kilise, Ağanın Köprüsü, Harova Köprüsü, Sınır Köprüsü ve Ericek Köprüsü adıyla anılan kemer köprüler dikkat çekicidir. Espiye'de ayrıca ilçeye 4 km. uzaklıkta Zefre mevkiinde Cenevizlilerden kaldığı söylenen bir tersane kalıntısı da bulunmaktadır.

Coğrafi Yapı
Yüzölçümü 230 km2 kare olan ilçe, Keşap, Tirebolu, Güce, Yağlıdere ilçeleri arasında sahilde kurulmuştur. En yüksek noktası 2528 rakım ile Zuhur tepesidir. Arazi olarak genel olarak derin vadilerle yarılmış, çok engebeli bir yapı arz etmektedir. Yüksek kesimlerden Karaovacık Vadisinde önemli düzlükler yer alır.
Önemli tepeleri Zuhur tepesi, Çalıdağı, Sırataş tepesi, Yanıklı, Kürün, Olucar, Kel dağı ve Top tepedir. En önemli akarsu, Gelivera ( Özlüce ) deresidir. Bitki örtüsü yönnüden zengindir. Başlıca ağaç ürünleri, kestane, meşe, kayın, köknar, sarıçam ve ladindir.

Espiye Andoz Kalesi
Espiye İlçesi girişindeki Yağlıdere Deresinin hemen kenarında denize ve vadiye hakim sivri bir tepe üzerinde yer alan kalenin muhtemelen M.Ö.1300'lü yıllarda yapıldığı zannedilmektedir. Tamamen doğal bir tepe üzerindeki kale, hem denize, hem vadiye içeri doğru, hemde Trabzon ve Giresun tarafına doğru hakim olması bunun için oldukça büyük önem arzetmektedir.
Kaleye sadece kuzey tarafından küçük bir yolla çıkılmaktadır. Diğer yönlerden kaleye çıkılması mümkün değildir. Kalenin etrafı sur duvarlarıyla çevrilidir. Duvarlar yer yer yıkılmıştır. Bazı kısımlarında kuleler mevcuttur. Andoz Kalesi oldukça küçük bir kaledir. Kalenin onarımı Kültür Bakanlığınca yapılmıştır.

KAYNAK : GİRESUN VALİLİĞİ WEB


Web Siteleri:
http://espiye.sitemynet.com/index.htm

http://www.espiye.bel.tr
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide